برخورد شهاب سنگی در منطقه سان کالوس کشور اروگوئه
hasanzadeh
1394/09/17
2890
0
اخبار / دپارتمان شهاب سنگ / اخبار بارشهای شهابی و شهاب سنگ
ترجمه: محمدرضا رضاپور
در 19 سپتامبرسال 2015 در پی فرود شهاب سنگی بر پشت بام خانه¬ای واقع در شهر سان¬کارلوس (مالدونادو، اروگوئه) پس از شکستن سقف با جنس سیمان آزبستی از سقف چوبی زیرین آن نیز عبور کرده و سبب شکستن یک تخت خواب و یک تلویزیون LEDشد.
در جمعه شب 18 سپتامبر،یک زن و شوهرساکن شهر سان¬کارلوس(صاحب خانه مورد نظر) شب را بیرون از خانه بودند.دختر آنها تصمیم می¬گیرد تا در اتاق خود بماند. او ساعت 2 بامداد روز 19هم به خواب می¬رود. روز بعد پس از بیدار شدن بسیار متعجب می¬شود که چرا نور خورشید از سقف اتاق به داخل اتاق می¬تابد!
تعجب او زمانی بیشتر شد که متوجه می¬شود سنگی پس از شکستن سقف سیمانی و سقف چوبی زیر آن باعث شکستن قاب چوبی تخت خواب شده و پس از غلط خوردن در کف اتاق در کنار دیوار متوقف شده است.
برخورد شهاب سنگی در منطقه سان کالوس  کشور اروگوئه

برخورد شهاب سنگی در منطقه سان کالوس  کشور اروگوئه

برخورد شهاب سنگی در منطقه سان کالوس  کشور اروگوئه

سنگ بسیار غیر عادی و سیاه بود؛ و او ابتدا فکر کرد که در شب گذشته کسی آن سنگ را به داخل خانه انداخته است. پدر و مادرش زمانی که به خانه بازگشتند پس از مشاهده این حادثه در پی ترمیم خسارات وارده برآمدند.
پس از تمیزکردن سیمان آزبستی و چوب¬های خرد شده در اتاق، متوجه شگفتی دیگری شدند: آنها زمانی که تلویزیون LED را روشن کردند متوجه شدند که تصویر آن مخشوش است که بیانگر برخورد ضربه¬ای به آن بود!
پس از مشاهده این حادثه اعضای خانواده شروع به حدس و گمان در مورد این رویداد رخ داده کردند. تفکر آنها به این نتیجه رسید که پرتاب یک سنگ از بالا نمی¬تواند این حادثه را ایجاد کند بلکه نیازمند سرعت بالایی برای ایجاد این خسارت روی داده می¬باشد.
در بین تفکراتشان فرضیه اینکه این سنگ از فضا آمده باشد (یک شهاب سنگ) بیان شد که بسیار محتمل بود.
پس از جستجو در گوگل موفق به یافتن گروه ستاره¬شناسی اروگوئه (دانشکده علوم طبیعی مونت ویدو Montevideo) شدند که بر روی سیارک¬ها و شهابسنگ¬ها کار می¬کردند. پس از تحویل نمونه به این موسسه معلوم شد که این نمونه با ویژگی¬های منحصر بفردی که دارد از فضا آمده است؛ این ویژگی¬هل عبارتند از:
* زمانی که یک آهنربا را به آن نزدیک می¬شود، یک مغناطیس ضعیف نشان می¬دهد.
* پوسته سیاهی روی نمونه را پوشانده که نشان می¬هد این سنگ با سرعت بالایKm/s 11 وارد جو زمین شده و این امر سبب افزایش حرارت و سوختن سطح سنگ شده است.
* اثر قبلی روی سطح آن باید به درستی شناخته شود و با فرایندهایی مانند فرسایش سطحی که توسط فرایند¬های جوی بر روی یک سنگ ایجاد می شود تمیز داده شود.
*از طرفی دیگر پوسته سطحی زبر و تازه که همانند پوست فیل دیده می¬شود از ویژگی¬های شهاب سنگ¬های تازه فرود آمده است که قابل مشاهده است.
*در برخی قسمت¬هایی که پوسته در اثر برخورد کنده شده بود، سنگ داخلی رنگی متمایل به خاکستری دارد. در این قسمت ریزشکستگی ها با مواد تیره رنگی پر شده¬اند که با ساخت برش قطعه قطعه شده مطابقت دارند.
* شهاب سنگ دارای وزنی سنگین¬تر نسبت به یک سنگ زمینی با اندازه مشابه است که بیانگر چگالی بالاتر است. چگالیgr/cm3 4/3 بدست آمد که در مقایسه با بسیاری از سنگ های زمینی مقدار بالاتری است.
آن سنگ بعنوان نخستین شهاب سنگ اروگوئه (FIRST URUGUAYAN METEORITE) تائید شد.
برخورد شهاب سنگی در منطقه سان کالوس  کشور اروگوئه

علاوه بر این، این نمونه یکی از معدود موارد ثبت شده است که در آن یک شهاب سنگ سقف منزلی را شکسته است (کمتر از 15 مورد در سراسر جهان در 100 سال گذشته) و اولین بار است که برخورد شهاب سنگ سبب از بین بردن وسایل الکترونیکی مانند یک تلویزیون شده است.
بر اساس مطالعات انجام شده دردانشکده علوم طبیعی و باهمکاری همکاران بین المللی،شهاب سنگ یافت شده در مراحل مقدماتی، در رده یک سنگ برشیا قرار گرفت.
وزن این شهاب سنگ712 گرم است. در حال حاضر مطالعات جدید برای تعیین ترکیب شیمیایی و نوع طبقه بندی پترولوژیکی برای ثبت رده بندی دقیق این شهاب سنگ در حال انجام است.
فرض بر این است که این قطعه سنگ یافت شده بخشی ازیک سنگ فضایی بزرگتر است که در برخورد با جو تکه تکه شده است. بنابراین،بسیارمحتمل است که قطعات دیگری از این نوع سنگ بصورت پراکنده در منطقه سان کارلوس وجود داشته باشد.
برخورد شهاب سنگی در منطقه سان کالوس  کشور اروگوئه