گزارش نخستین کارگاه شناخت و جستجوی شهاب سنگ ها
hasanzadeh
1394/03/11
5129
7
اخبار / دپارتمان بارش شهابی / دپارتمان شهاب سنگ / آموزش شهاب سنگ
گزارش نخستین کارگاه شناخت و جستجوی شهاب سنگ ها
(9 و 10 اردیبهشت 1394- کرج، تهران)

انجمن علمی پژوهشی شهاب و شهاب سنگ، از ابتدای سال 1394 برای برگزاری کارگاهی در خصوص شهاب سنگ ها برنامه ریزی لازم را به انجام رساند. سخنرانان این کارگاه جناب آقای حامد پورخرسندی (دانشجوی دکتری شهاب سنگ شناسی در مرکز اروپایی مطالعات و آموزش علوم زمین) و جناب آقای امیر حسن زاده (مدیر انجمن و کارشناس ارشد موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران) بودند. همچنین برای بازدهی بیشتر کارگاه در کنار مباحث اصلی و کاربردی آن، انجام کار عملی برنامه ریزی شده بود. به دلیل ظرفیت محدود و جهت بالا بردن سطح کیفی، ظرفیت پذیرش 12 نفر تعیین و پذیرش انجام گردید. طبق برنامه، صبح روز چهارشنبه 9 اردیبهشت، در محل مرکز فضایی البرز (ماهدشت کرج) کارگاه با ارائه آقای امیر حسن زاده در مورد واژه شهاب و شهاب سنگ آغاز شد. سپس آقای حامد پورخرسندی، سخنرانی خود را با عنوان «آشنایی با انواع سنگ ها و کانی ها» ارائه کردند. این بحث برای شرکت کنندگانی که تحصیلات زمین شناسی نداشتند، تازگی داشت. پس از استراحت و پذیرایی مختصر، مباحث «شهاب سنگ ها و دسته بندی آنها» و «مطالعات شهاب سنگ ها در ایران» ارائه گردید. ضمن اینکه آقای پورخرسندی، چند نمونه شهاب سنگ برای درک بهتر مباحث در اختیار شرکت کنندگان قرار دادند که به جذابیت مباحث افزود. در ادامه آقای امیر حسن زاده طرح های مختلف ثبت آذرگوی را به منظور ردگیری سقوط شهاب سنگ ها ارائه کردند.
گزارش نخستین کارگاه شناخت و جستجوی شهاب سنگ ها

گزارش نخستین کارگاه شناخت و جستجوی شهاب سنگ ها

بعد از نماز و ناهار، ایشان به صورت مختصر در مورد رخداد شهاب سنگ ورامین که در 1259ه.ش در محلی در اطراف اشتهارد کرج اتفاق افتاده بود توضیحاتی ارائه دادند و طبق برنامه در بعدازظهر روز نخست این کارگاه شرکت کنندگان و اساتید به محل احتمالی سقوط شهابسنگ در اطراف روستای اسدآباد بوقین اعزام شدند. از روستای بوقین، فقط دو خانه قدیمی که به دامداری مشغول بودند، باقی مانده بود. آقای پورخرسندی، توضیحاتی در مورد روش های جستجو ارائه کردند. بیشتر سنگ های منطقه از نوع آذرین و سیاه رنگ بودند که این کار تجسس را خیلی مشکل می کرد. مسافتی در داخل صحرا طی شد تا گودال های کم عمق و قدیمی نمایان گردید. مطابق اطلاعاتی که در روز قبل از یکی از اهالی روستا کسب شده بود، این محل احتمالا در قرن گذشته محل برپا کردن چادرهای عشایر ساکن این منطقه بوده است. آن طور که در اسناد موجود در محل نگهداری شهاب سنگ ورامین ذکر شده است، عشایر منطقه شاهدان این رخداد غیرمنتظره بودند. در کنار روستا، کاروانسرایی قدیمی، آبراهه و مراتع سرسبز نیز وجود داشت که از آنها نیز بازدید بعمل آمد. شرکت کنندگان پس از بررسی منطقه به سمت دشت شقایق اخترآباد حرکت کردند. این دشت در نیمه اردیبهشت محل رویش هزاران گل شقایق است.
گزارش نخستین کارگاه شناخت و جستجوی شهاب سنگ ها

گزارش نخستین کارگاه شناخت و جستجوی شهاب سنگ ها

متأسفانه پس از صرف شام در محل مرکز فضایی البرز، حراست مرکز در ساعت 23 به محل اقامت شرکت کنندگان مراجعه و به علت خروج کارشناس سازمان فضایی درخواست ترک محل را داشتند. زیرا طبق قوانین سازمان فضایی باید کارشناس سازمان در تمام مدت در محل حضور داشته باشند. متاسفانه توضیحات لازم در مورد اینکه اکثر شرکت کنندگان از شهرهای دور آمده و این کار غیرعملی و به دور از شأن و اصول متعارف است، فایده ای نداشت و علی الرغم مراجعت کارشناس مربوطه، در ساعت 23:30 همه شرکت کنندگان به علت رفتار توهین آمیز و نامناسب، محل را ترک کردند و با تدبیر اندیشیده شده توسط هیأت رئیسه انجمن علمی پژوهشی شهاب و شهابسنگ، شرکت کنندگان در کرج اقامت شبانه خود را سپری نمودند. صبح روز بعد، با ریاست محترم مرکز ستاره شناسی تهران (جناب آقای چیذری)، صحبت شد و ایشان برای برگزاری ادامه کارگاه در یکی از کلاس های مجهز آن مرکز، موافقت و مساعدت شایسته ای مبذول داشتند.
در روز پایانی کارگاه مباحثی مانند: ریزشهاب سنگ ها و روش های مطالعات و آنالیز شهاب سنگ ها، توسط آقای حامد پورخرسندی ارائه شد که مطالب ایشان مورد استقبال و استفاده شرکت کنندگان قرار گرفت. در ادامه مختصری درباره گودال های برخوردی در ایران و سایر نقاط جهان مطالبی مطرح شد. سخنرانی پایانی توسط آقای امیر حسن زاده صورت گرفت که در مورد چند رخداد سقوط شهاب سنگی در سال های اخیر بود. سرانجام نخستین کارگاه شناخت و جستجوی شهاب سنگ ها در ساعت 19 روز پنج شنبه 10 اردیبهشت با کسب تجاربی مفید به کار خود پایان داد.
گزارش نخستین کارگاه شناخت و جستجوی شهاب سنگ ها

احسان # 11 خرداد 1394 12:08

با سلام من یک شکارچی شهابسنگم که خیلی دلم می خواست در این کلاسها شرکت کنم ولی روش شما منصفانه نیست.شما از همه پول می گیرید بعد تعدا دمعدودی رو انتخاب می کنید وهزینه رو به بقیه تحمیل می کنید پس انصاف و عدالت و خدا چی میشه این وسط .بهترین روش اینه هرکی ثبت نام کرد قرعه کشی کنید و اونایی که انتخاب شدن از اونا هزینه رو بگیرید حالا برای اینکه یک هزینه بیشتری هم داشته باشین بابت ثبت نام مثلا 7000 تومان بگیرید نه اینکه 60 تا 70 از همه بگیرید بعد از میان اینها 12 نفر انتخاب کنید این کار نه درسته و نه خدا پسندانه

حقی # 12 خرداد 1394 22:23

از کلیه همکاران به ویژه جناب آقای حسن زاده و آقای پرو کمال تشکر را داریم.
برنامه ای متفاوت و بسیار خوب بود.

حسن زاده # 13 خرداد 1394 10:14

خوشحالم که این کارگاه برای شما مفید بوده است.
در پاسخ آقای احسان: سو برداشت شده است. ابتدا علاقمندان فرم پیش ثبت نام را تکمیل و ارسال کردند و بر اساس اولویت(عضو و رشته تحصیلی) 12 نفر انتخاب شده اند و در مرحله آخر افراد پذیرفته شده هزینه ثبت نام را واریز کردند.

عليرضا رحيمي # 13 خرداد 1394 10:29

با تشكر از زحماتي كه استاد گرامي جناب حسن زاده عزيز و ساير اساتيد كشيده بودند. كارگاه خيلي خوب و اموزنده اي بود..

حجت اله حکمت زاده # 13 خرداد 1394 14:04

درود
با سپاس از زحمات جناب آقای حسن زاده و دیگر استاتید که برای اولین بار یک دوره خوب و ویژه شهاب سنگ شناسی در ایران برگزار کردند و باید اعتراف کرد این دوره بی نظیر و سطح علمی آن عالی بود.

مصطفی # 18 مرداد 1394 19:25

سلام
من دوعدد شهاب سنگ یافته ام برای انجام کارهای ابتدایی و ازمایشات لطفا مرا از طریق ایمیل راهنمایی کنید.
باتشکر

ابراهیمی # 19 مرداد 1394 16:47

با سلام
دوره برگزاری بعدی کارگاه یا کلاس شهاب سنگ شناسی در چه تاریخی برگزار میشود .
ایا از شهرستانهای جنوبی هم امکان شرکت در کلاس وجود دارد
لطفا اطلاع رسانی کنید
متشکرم