بارش شهابي جوزايي
hasanzadeh
1400/09/16
3874
0
دپارتمان بارش شهابی / پروژه های بارش شهابی / اطلاعات کمکی رصد بارش
به دلیل موقعیت کانون بارش، این بارش در نیمکره شمالی قابل رصد است. اين بارش به علت تعداد شهابهاي زياد و پرنور، مورد توجه بسياري از رصدگران است. كانون اين بارش تقريباً در تمام شب در آسمان است. فعالیت بارش جوزایی از 15 آذر شروع می شود و اوج آن در حوالي 23 آذر اتفاق مي افتد. فعالیت آن تا 27 آذر ادامه می یابد. نرخ ساعتی سمت الراسی آن، معمولاً حدود 120 است ولی در برخي از سالها به 160 نيز مي رسد. محاسبات مداري شهابواره‌هاي آن، نشان داده است كه منشاء اين بارش شهابي، سيارك فاتون(سیارک شماره 3200) است.
بارش شهابي جوزايي

این سیارک مدار غیرمعمولی دارد و در حضیض مداری اش به فاصله 0/14 واحد نجومی از خورشید می رسد. سطح آن تیره است و مشابه سیارک های کربنی است. از نظر برخی خواص به دنباله دارها شباهت دارد و به همین دلیل این نوع سیارک ها به «دنباله دارهای صخره ای» موسوم هستند.
اوج بارش جوزایی امسال در بامداد سه شنبه 24 آذر اتفاق می افتد. در اوایل این شب نور ماه مزاحم رصد خواهد بود. بهترین زمان برای رصد شهابهای جوزایی امسال، قبل از سحر و زمانی است که ماه در افق غربی غروب کرده است و کانون بارش در ارتفاع خوبی قرار دارد. رصدگران با رعایت نکات ایمنی برای مقابله با سرما و به دور از نور شهر می توانند شاهد شهابهای درخشانی باشند.
بارش شهابي جوزايي

نکات مهم:
1. فرم گزارش رصد بارش شهابی و فرم رویت آتش گوي در سایت انجمن شهاب و شهابسنگ موجود است.
2. جهت كسب اطلاعات در خصوص نحوه ی رصد و ثبت بارش های شهابی به مقاله ی منتشر شده در خبرنامه ی شماره ی 1 آتش گوی یا راهنمای تکمیل فرم ثبت بارش شهابی مراجعه فرمایید.
3. گزارشهای دریافتی رصد و ثبت بارش شهابی جوزایی در وب سایت منعکس خواهد شد.


گزارشها و عكس هاي خود را به ايميل انجمن ارسال فرماييد تا جهت بررسي و انعكاس خبري
با نام خودتان قرار گيرد.